Úvod
Ekoiuventa
Canisterapia
Terapeuti
Asistenční Psi
Fotogaléria
Kontakt
Kniha Návštev
 

Asistenční Psi

Asistenčný pes je všeobecný názov pre psa sprievodcu (pomocníka) zdravotne postihnutého. Zvyčajne sú to tzv. vozičkárske psy, ktoré plnia úlohu pomocníka (podá padnutú vec, potiahne vozík, otvorí dvere apod). Pomáhajú postihnutému klientovi stať sa samostatným, umožňujú voľný pohyb mimo domov, stavajú sa nielen pomocníkmi ale aj spoločníkmi, pomáhajú pri prekonávaní integračných problémov medzi postihnutým a jeho okolím.

K asistenčným psom patria aj tzv. signálne psy:

Asistenční Psi

- pre osoby so záchvatovým ochorením - cvičia sa na ohlasovanie blížiaceho sa záchvatu (napr. pri epilepsii)

- pre nepočujúcich - cvičia sa na upozorňovanie nepočujúceho na zvuky, napr. na budík, zvonček, ...

Asistenčný a signálny pes sa cvičí vždy individuálne podľa potrieb klienta. Asistenčný pes nemusí byť cvičený iba pre postihnutého klienta, môže to byť aj tzv. šikovný spoločník, ktorý je cvičený pre rodiča či opatrovateľa ťažko postihnutého dieťaťa, pes v tomto prípade pomôže otvoriť a podržať dvere a plní hlavne úlohu domácej canisterapie (polohovanie) a pod.

KKE do dnešného dňa vycvičilo 9 asistenčných psov, ktorí už aktívne pracujú a pomohli tak zvýšiť kvalitu života nielen svojím pánom, ale aj ostatným členom rodiny.

PRE KOHO JE ASISTENČNÝ PES? Pre klientov (deti aj dospelý), ktorým pes dokáže zlepšiť životnú úroveň (samostatnosť, psychická podpora, kamarát). Využíva sa najmä pri DMO, autizme, schizofrenii, depresiách a podobne.

MÁTE ZÁUJEM O ASISTENČNÉHO PSA? Kontaktujte nás, radi Vám pomôžeme, najdôležitejší je výber správneho plemena, preto odporúčame konzultovať ešte pred kúpou psíka.